Okuyacağınız bilmem kaçıncı bebekli tatil yazısı :)

Bebek sahibi olduktan sonra internette karşılaşma ihtimalinizin çok yüksek olduğu bir yazı ile karşınızdayım. Bebekle tatile gidilir mi?ah tabiki gidilir, ne var yani bakın biz bebemizi taktık kolumuza bilmem nerelere gittik!, çok da abartmamak lazım ” diyenler doğumdan sonra aylarca gaz sancısından, kolikten, vs den dolayı uyumayan anne-bebek ikilisinin şimşeklerini doğrudan üzerine çeker söyliyim!

Bu sorunun cevabı tamamen anneye kalmış durumdadır. Bir anne olarak ben tatil öncesi kendime şu soruları sordum, cevaplarımı tarttım, sonra bavulumu hazırladım.

  1. Bebeğimin beslenmesi için gerekli yiyecekleri nasıl bulacağım?

Öncelikle sunu düşün, bu bir tatil ve tatil seninle tatlı eşin kafasını dinlesin, motive olsun, daha iyi ebeveynlik yapabilsin diye yapılıyor. Bu durumda organik şeftali, kabaklı sebze püresi vs gibi şeyleri bir hafta yemese bebeğine hiçbir şey olmaz. aaaaa katiyen olmaz diyosan yazının burdan sonraki kısmını okumayabilirsin 🙂 hadi geçmiş olsun. Bebeğin 18 yaşına gelip ayrı eve çıktığında huzurla tatile çıkabileceksin! Ben sıcak su ile hazırlayabileceğim toz mama desteği aldım( tahıllı olanlardan özellikle) ve bol bol meyve ile enerji depoladık. Bir de emzirmeye devam ettiğim için sıkıntı yaşamadık. Hem o da buharda haşlama sebzelerden biraz sıkılmış olmalı ki tatil boyunca durumundan gayet memnundu 🙂

2.  Acil durum çantası nedir? içinde neler olmalıdır? 

Acil durum bir bebek için ateş,  burun tıkanıklığı ve pişiktir benim için. Sonuçta biz bile ateşimiz çıkınca huysuz olabiliriz, nefes alamazsak zaten hayati bir fonksiyon kaybı olur, e bir de popomuz rahat olsun isteriz değil mi? Ama sizin ilaveleriniz olursa bu yazıya yorum olarak aşağıya ekleyebilirsiniz 🙂 Dolayısıyla bir ateş düşürücü şurup ( ki buna başvurana kadar bir sürü yöntem mevcut- ılık duş vs ), bir pişik kremi ( mümkünse  seyahat boyu ), bir kaç tane de serum fizyolojik( o burundan hortumla çekme işini en tatlı bebiş bile yaptırmaya pek yanaşmıyo, serum fizyolojiği sıkıp beklersen kendisi sulanıp akıyo zaten ) yeterlidir.

        3. Eşimden tatilde gerekli desteği alabilecek miyim? ( bonus puanlı soru) 

İlk iki soruyu hallettiysek bile bu üçüncü soru tatile çıkıp çıkamama konusunda size nihai kararı verdirecektir. Çünkü evinizin konforunda bile bebişle bir gün bazen sıkıntı yaratabilirken, belli imkanların kısıtlı olması durumunda bir destek şart. Yoksa o tatil değil ev dışı bir survıvor ortamında çocuk bakma olayına dönüşebilir ki yine huzurlu tatil için 18 sene beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak bir kız bebeğe göre oldukça hareketli ve aktif bir bebek sahibi olarak 50 günlükken ilk seyahatimizde Antalya’ya gittik. Aktif bebekten neyi kastettiğimi bir fotograf ile sizlere anlatabileceğimi düşünüyorum 🙂

aktif-bebek

Daha sonra Nefes 8 aylıkken Bozcaada’ya gittik. Ada olmasından dolayı etraftan oldukça cesur olduğumuz konusunda da yorumlara maruz kaldık. Ama olsun gideceğiz dedik, çünkü anne babasının tanıştığı yeri görsün istedik 🙂 Sonuçta ada da olsa orda da bebekler var değil mi?? Tabi burda hemen söylemeliyim ki geçen sene hamileyken Bozcaada’ya gittiğimizde 8 aylık bebekleriyle gelen tatlı bir çiftten de azcık cesaret aldık !

Bu arada Bozcaada gün batımıyla meşhurdur. Gün batımına giderken Nefes’in uyku saatini ayarlayıp gitmek bize gün batımında romantik bir kaç dakika kazandırmış, Romantizm ” ne işim var lan burda” şaşkınlığı ile Nefes aramıza katılınca son bulsa da, yaşadığım en keyifli gün batımı olarak anılar arasında yerini aldı.

bocaada

 4. Konaklama yapacağımız yerde neler muhakkak olmalı?

Bebek yatağı ( park yatak) ve mama sandalyesi diyebilirim. Ama olmazsa da dünyanın sonu mu? Tabiki değil ama tatiliniz azcık zorlaşabilir… Nefes normalde park yatak nedir bilmeden büyümüştü. Burcu gereği (yay) sıkışık yerlerde tutamıyoruz kendisini 🙂 Ama tatil moduna o da girmiş olacak ki oldukça mutlu oldu, sevdi bile diyebilirim. Yani bebeğiniz tatilde sevdiği seylerden vazgeçip sevmediği şeyleri de sevebiliyor. Ama döndüğünüzde aynı eski bebeğiniz geri geliyor, korkmayınız.  Park yataktaki şu mutlu bebeğe baksanıza!!

bebek-yatagi

Diyeceksiniz ki şimdi bu kadar bebekli tatil yazısı yazıp, sonra Berlin uçağına binip Nefes’siz ilk tatilimize gidiyor olmak nasıl bir çelişkidir? 🙂

Ama bebekli tatilin bebeksiz olanına göre farkını anlayabilmek için onu da yaşamak lazım değil mi?   :))

Özetle bebekli tatil olur, bebekli tatil yok olmaz kararı bu yazıyı okuduktan sonra sizin bileceğiniz iştir. Nacizane yardımım dokunabildiyse ne mutlu bana 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Okuyacağınız bilmem kaçıncı bebekli tatil yazısı :)” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s